Rádi vám poradíme. Zavolejte, nebo nám pošlete email ...
+420 222 311 280 info@taxvision.cz

Daň z příjmů právnických osob – uplatnění ztráty

30.3.2022

Uplatnění ztráty v přiznání k dani z příjmů.

 

I těm nejvěhlasnějším společnostem se může stát, že jejich hospodářský výsledek skončí v červených číslech. Řešení situace, v souvislosti s přiznáním k Dani z příjmů, uplatněním ztráty asi většina ví, ale zpravidla netuší, že dva roky je tu jedna možnost navíc. Obě možnosti vám představíme a uvedeme jaké jsou s nimi spojené výhody a úskalí.

První a většinově používanou možností je uplatnění ztráty proti zisku v následujících pěti letech. Aspektem této možnosti je, že není stoprocentní, že bude v příštích letech z čeho uplatňovat.

Druhá možnost, platná od 2020, je uplatnit ztrátu proti zisku v předchozích dvou letech. Toto řešení se aplikuje podáním dodatečného daňového přiznání za předchozí rok či roky. Výhodou je, že na základě dodatečného přiznání za předchozí rok/y dojde k přeplatku na dani z příjmů a následné vratce. Finanční úřad přeplatek vrátí do 30 dnů po podání žádosti. Limitem je uplatnění ztráty do maximální výše 30 mil. Kč.

Uplatnění ztráty za období v předchozích letech či následujcích prodlužuje lhůtu pro kontrolu přiznání finančním úřadem o pět let na celkový osm let. Pro eliminaci prodloužení je možné se vzdát práva na uplatnění ztráty do budoucna a tímto krokem zajistit neprodlužování lhůty pro kontrolu přiznání nad tři roky.

Kategorie Aktuality